Jak funguje přístroj na dekarbonizaci vodíkem?

20. 2. 2023

Při dekarbonizaci vodíkem se do motoru vpouští společně se vzduchem i vodík. Jenže kde vodík vezmeme?

Přístroj pro dekarbonizaci se jmenuje Carbon Cleaner Pro 15. Z vnějšku má podobu plechové krabice o rozměrech 900 x 700 x 500 mm. Bedna je opatřena kolečky, protože její hmotnost je zhruba 95 kilogramů, a nosit ji v rukách by pro nás byla popravdě dost makačka. Napájení je řešeno pomocí kabelu do klasické 230V zásuvky, ze které si bere proud 12-15 A, což je docela dost a dostává tedy příkonem 3,45 kW zásuvku skoro na její teoretický limit (ten je 3,6 kW). Není tedy úplně dobrý nápad spouštět dekarbonizaci třeba ze stejné zásuvky, kde je rychlovarná konvice nebo třeba přímotop. Stalo se několikrát, že v takovém případě došlo k vyhození jističe, když jsme zákazníkovi chtěli v dobré víře chtěl připravit kávu.

Přístroj na dekarbonizaci vodíkem

Elektrolýza vody

To nejdůležitější je ale samozřejmě uvnitř přístroje. Nachází se tam elektrolytická část, kde při průchodu elektrického proudu vodou dochází ke štěpení, jehož výsledkem je přeměna vody na vodík a kyslík – nic nového pod sluncem. Pro lepší efektivitu procesu se do vody přidává hydroxid draselný, konkrétně je ve vodě 1 % této látky. Jak kyslík, tak vodík jsou jímány a putují hadičkou ven z přístroje a do sání auta.

Do sání nejde jenom samotný vodík

Nepředstavujte si ale, že vůz spaluje jenom a pouze vodík s čistým kyslíkem. Realita je od toho skutečně velmi daleko. Za hodinu, což je obvyklá délka dekarbonizačního procesu, vyrobí Carbon Cleaner Pro 15 asi 700 litrů vodíku, přičemž spotřeba vzduchu motoru vašeho auta je mnohem vyšší. Do spalovacího procesu tedy vstupuje vodík jen v relativně malém množství a zvyšuje teplotu spalování jen v řádu nižších desítek stupňů Celsia, což chladicí systém motoru bez problémů zvládne a vodíku je přitom dostatek, aby mohlo dojít k postupnému odstranění usazenin v motoru.

Jak funguje přístroj na dekarbonizaci vodíkem

V přístroji pro dekarbonizaci je samozřejmě i zásobník na vodu, konkrétně 30litrový. Za hodinovou dekarbonizaci se spotřebuje zhruba 0,3 litru vody. U běžných objemů motorů se volí čas jedné hodiny, u objemnějších agregátů je možné čas prodloužit na 80 minut (motory s objemem 3000-5000 cm3) či 120 minut (nad 5000 cm3).

Menší a větší brácha

Firma, která přístroje vyrábí a od které je odebíráme, dělá i Carbon Cleaner 5 a Carbon Cleaner Pro 30. Menší „pětka“ je spíše pro malé spalovací motory, u vyšších objemů se musí čas dekarbonizace zvednout až na dvě hodiny, což práci poněkud prodlužuje. „Třicítka” je v podstatě tvořena dvěma Carbon Cleanery Pro 15 v jedné bedně. Produkce vodíku je tedy dvojnásobná a používá se hlavně pro nákladní auta a vysokoobjemové agregáty.

Máte zájem o dekarbonizaci motoru vodíkem? Napište nám, rádi se o vaše auto postaráme